You are currently viewing מוצא הסוחר מן הקוף

מוצא הסוחר מן הקוף

ישנן שתי גישות מסחר שבבסיסן רעיון כיצד להעריך את שווי החברה. הגישה הפונדמנטלית, כלומר שימוש בניתוח כלכלי והשיטה הטכנית שמתבססת על ניתוח הגרף ותנועת המחיר. מתחת לכל שיטה מסתתרות נישות וגרסאות רבות כיצד ליישם את מלאכת הניתוח. האהובה עלי שאימצתי לעצמי היא שיטתו של ריצ'רד וויקוף שהגה את שיטת הניתוח טכני שיפוטי.

בבסיס השיטה הבנה של התנהגות השווקים שמונעים על ידי הכסף החכם. מעקב אחר תנועת המחיר מחולל הזדמנויות לסוחר שיודע להבין את התהליכים שמקיימים עקרונות המסחר של וויקוף, שנשען על חוקים כמעט פיסיקליים. למעשה וויקוף תיאר את מחזוריות השוק והסביר את התהליכים שמקדימים לשלב צמיחה או דעיכה וכיצד לנצל את הבנת התהליך לטובת קבלת החלטות השקעה ומסחר.

אחת העובדות המעניינות שיש לציין היא שוויקוף חי וסחר בתחילת המאה הקודמת. חלק יחשבו שהשיטה התיישנה ובמאה הנוכחית המסחר אינו דומה. אז למרות שלא היו מחשבים ופרה עידן האיטנרנט, תכניו ושיטתו מתאימים גם לימינו ולמעשה רלוונטים כל עוד תחום הספקולציה מתקיים.

בואו נתרכז בנושא הרלוונטיות וננסה להבין מדוע שיטה כל כך ישנה רלוונטית מתמיד, משלוש סיבות עיקריות:

  1. התנהגות העדר– אחת הדרכים בהם מניעים אנשים לפעול היא דרך מניפולציה. בכל תחום בחיים אנחנו נדרשים לקבל החלטות ומסתבר שאנחנו די גרועים בזה ומושפעים מאותם דברים שרבים אחרים מושפעים. כלומר כסף חכם מנצל את דרך החשיבה שלנו כדי להניע אותנו לפעול בצורה שתשרת אותו הכי טוב (נגיד יניע אותנו לקנות כשהוא רוצה למכור). עולם המניפולציה לא פסק, להיפך רק הלך והשתכלל. היום יודעים יותר טוב כיצד המוח עובד וכיצד אנשים חושבים ומקבלים החלטות וכמובן כיצד לנצל זאת. דוגמא טובה אפשר לקחת מעולם הפרסום והשיווק שמומחים בלמכור לנו דברים שאנחנו לא צריכים. שיטת וויקוף מתייחסת לכך שבעלי אינטרסים פועלים מאחורי הקלעים כדי להזיז את מחיר המניה לפי ראות עיניהם, ומסבירה גם כיצד רגשות שמניעים אנשים לפעול במסחר משפיעים על התנהגות השווקים. למעשה השיטה מלמדת על הרציונאל שמאחורי הפעולות וכיצד להתעלם מרעשי רקע שמנסים להשפיע לרעה.
  2. האנטומיה של המסחר– הדרך בה אנו סוחרים כיום במניות אינה שונה רעיונית ממסחר אפילו בימי קדם. בבסיס כל עסקה מבוצעת החלפה בין סחורות כך שתשרת את שני הצדדים. זוהי הדרך הבסיסית ביותר להשגת שפע ושיפור הצמיחה הכלכלית. אותם כוחות שפעלו מאז ומתמיד כגון היצע וביקוש, שמשפיעים על ערך המוצר הנסחר, פועלים גם היום. למעשה הדרך בה נקבע מחיר הוגן למוצר אינה שונה בהרבה מכפי שהיה נהוג בעבר. לדוגמא ככול שביקוש למוצר גובר כך סביר שמחירו יעלה. במילים אחרות על מחירי המוצרים הסחירים כיום חלים אותם חוקים וכללים שוויקוף ניטר, למד והגדיר כחוקים ועקרונות שבבסיס שיטת המסחר שלו. כלומר, כל עוד אופי המסחר לא ישתנה, הדרך שבה מציע וויקוף לנתח את השווקים רלוונטית ביותר.
  3. המכניקה של הכסף– מאז ומתמיד כסף הולך לכסף. זהו מקור כוח גדול מאוד והגדולה שלו מתבטאת בעיקר שהוא צודק גם כשהוא טועה. בעיה אחת יש לכסף הגדול, לצאת ולהיכנס לשוק מבלי שאף אחד ישים לב. לכך נדרש תכנון מוקפד וניצול הזדמניות שזאת מגיעה אם במכוון או במקרה. כתוצאה מכך הכסף החכם שואף לפעול מתחת לרדאר ובאיזורים שמאפשרים תנועה חרישית. אך למרות כל הניסיונות, עצם גודלו ותזוזתו של הכסף משאיר אחריו תביעות רגליים שניתן לזהות ולנטר. וויקוף מציע כיצד לזהות את אותם איזורים שנוחים לפעולת הכסף החכם וכיצד הוא נע מתחת לרדאר עד שמסיים את משימת האיסוף או פיזור סחורה ואז מציף חזרה את המודעות מעל פני השטח.

בנימה אישית, יצא לי ללמוד חלק גדול משיטות הטכניות שנלמדות ברבים. בגישה הכלכלית פחות נברתי ברגע שהבנתי את המשאבים הדרושים ואופי ההשקעה שבעיני פחות מתאים לסוחר הפרטי. שיטתו של וויקוף המקיפה, העמוקה והמעניינת ביותר בה נתקלתי.

למי שרוצה ללמוד יותר לעומק על השיטה ימצא ברשת מידע רב, חלק ריכזתי בדף המידע שכתבתי בעמוד שיטת וויקוף.

כתיבת תגובה